"

Premiéra Prekliateho básnika míří do Janáčkova divadla

04. 02. 2015 , aktualizace: 18. 02. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Akce zrušena z důvodu chřipkové epidemie

Vážení přátelé,

z důvodu právě probíhající chřipkové epeidemie je bohužel benefiční představení muzikálu Prekliatý básnik zrušeno. Peníze za Vaše zakoupené vstupenky dostanete v předprodeji Národního divadla Brno.

 


François Villon, jedinečná osobnost patnáctého století a prvního prokletý básník, se stal inspirací k vytvoření originálního slovenského muzikálu, jehož premiéra se uskuteční exkluzivně v Janáčkově divadle v Brně. Podobně jako Villonův životní příběh, také muzikál obsahuje písně veselé i smutné, vytvořené na motivy Villonových básní. Na otázky k tomuto unikátnímu představení odpovídala pořadatelka Anna Hille.

V čem vás muzikál Prekliatý básnik oslovil, že jste se rozhodla právě pro něj? 

Jsem romantik, velký romantik, který silně prožívá příběhy zašlé prachem. Dojímá mne život Anežky České, Karla IV., Jiříka z Poděbrad, F. L. Věka… a Villon? Villon je pro každého romantika pomyslná Mekka.

Jak vnímáte samotné téma muzikálu - život F. Villona, který byl ve své době označován za velmi nevšedního, mnohdy kvůli jeho stylu bytí až kontroverzního básníka?

Jsem žena - romantička. Žít v době Villona, jistě bych ho milovala.

Žít v době Villona byla bych zřejmě jeptiškou u osiřelých dětí v sirotčincích. Otázkou je, zda by mě Villon objevil a zda by má osoba vyměnila  "sutanu" za sukni a korzet... (smích) Villon by to asi nedovolil, ale nedovolil, Villon by mne chránil. (zasněně) Slyšet básně z úst Villona - i sv. Valentýn by slzu uronil.

Těším na muzikál Prekliatý básnik. Těším se na děj muzikálu, jsem nadšena, že muzikál je benefičním představením a vstupné poslouží dětem s vrozenou vadou. Jestli na nás z nebe pohlíží Francois, věřím, že je spokojen, věřím, že je i se mnou spokojen. 

Proč jste se rozhodla uspořádat premiéru v Brně, a ne například v jiném českém městě?

Má maminka je patriot města Brna. Je rodačka. Její rodina, z obou stran prarodičů, přišla do Brna v 16. století ze Saska na pozvání českého krále po morové ráně, která Brno zasáhla. Po morové ráně totiž všichni noví osadníci přišli na pozvání českého krále. Tam je asi zrod patriotů.

Při pohledu na mou maminku si říkám, že kdyby takových patriotů bylo více, není Brno hlavním městem České republiky, ale minimálně Evropy. Světová premiéra patřila proto jasně do Brna.

V Brně žije má maminka, mé dvě dospělé děti. Je zde mnoho let mé práce pro Dětskou nemocnici v Brně, pro postižené ve Střelicích u Brna a pro děti v dočasné nouzi z brněnského Domova pro matky s dětmi.

Mám zde rovněž mnoho přátel a sponzorů, kteří mi umožnili pracovat pro druhé a i nadále nás finančně podporují. V Brně je 30 let mé práce, života, lásek.

Děkuji touto cestou sponzorům, které najdete na www.adamdetem.cz.  Velký dík patří i všem přátelům v Praze, kteří mně a všem v Adam dětem drží palce.

Bude představení možné zhlédnout ještě jinde a jindy v České republice?

Prekliatý básnik také hostuje na zlínských slavnostech v květnu. Brno má však českou premiéru, která je zároveň i beneficí. Zakoupením vstupenky pomůžete dětem s Hirschprungovou chorobou.

Představení je ojedinělá společenská událost, která má u každého z nás v srdíčku zanechat povznesení a krásu z okamžiku. Prekliatý básnik má předpoklady přímo světového zážitku. Nyní je to tedy na Vás ostatních - na divácích – vyprodejme Janáčkovo divadlo a užijme si náš jedinečný okamžik.

Rezervace vstupenek

Lístky na benefiční představení objednávejte zde.

Zdroj a foto: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI