"

Mgr. Martin Ander, Ph.D. (SZ)

24. 09. 2014 Sdílej na CentrumBrna.cz

Které tři nejdůležitější vlastnosti by měl mít ideální starosta?

Starosta by měl mít vizi. Měl by umět nadchnout a motivovat lidi. A konečně by měl mít také schopnost naslouchat lidem.

Jaké zásadní problémy má podle Vás centrum Brna?

Zásadním problémem jsou ucpané ulice. Historické centrum města není stavěné na tak velkou zátěž automobilové dopravy, návštěvníkům je třeba dát možnost zaparkovat mimo centrum a zbytek cesty dojet pohodlně MHD. Je třeba také dát víc prostoru v ulicích pro bezpečnou jízdu na kole a uvolnit chodníky od parkujících aut. Pak se třeba přiblížíme tomu, co je běžné ve Vídni. Každopádně problémem je i úbytek kvalitních obchodů, centru města je třeba pomoct vrátit prestiž i v tomto směru.

"Centrum musí být výkladní skříní města"

Jmenujte 3 nejzásadnější body Vašeho programu.

Prvořadým úkolem je zlepšit čistotu ulic a údržbu zeleně. Centrum musí být výkladní skříní města, a to včetně prostoru před nádražím, který je třeba co nejrychleji upravit. Uklízet se musí pořádně a bez prášení s pomocí komunálních vysavačů. Dalším mým cílem je podporovat oživování veřejných prostranství – místními trhy, sousedskými akcemi nebo příjemnými zahrádkami restaurací a kaváren. Podobně je možné oživovat i parky a parčíky. Za důležité však považuji také otevřít radnici občanům, aktivně zjišťovat jejich potřeby a zapojit je do rozhodování o důležitých věcech, ať už to bude systém rezidenčního parkování nebo třeba využití areálu na ulici Lerchova.

Jakým způsobem plánujete podporovat rozvoj centra Brna?

Základem je podpora života v centru. Tedy jednak zajištění potřeb lidí, kteří tu bydlí a musí snášet jistá omezení, která s sebou život v centru logicky nese. Stejně tak i podpora místních podnikatelů, kteří tu nabízí služby, bez kterých by centrum města bylo mrtvé. Centrum Brna musí zůstat místem, kam se lidé jezdí potkávat, bavit se, kde se pořád něco zajímavého děje. Velmi dobrou inspirací v tomto směru jsou mi zkušenosti měst jako je Kodaň, Stuttgart a další, která jsem navštívil, a s jejichž představiteli jsem měl možnost mluvit například v rámci akcí sítě Eurocities. 

"Radnice potřebuje změnu"

Které místo v centru máte nejradši, a proč?

Za nejoblíbenější v poslední době mám Moravské náměstí, tedy tu část před budovou Moravské galerie. V posledních letech prošla výraznou proměnou z parkoviště v příjemné náměstí s osobitou atmosférou. A také sem rád chodím jak do obnoveného kina Scala, kavárny Morgal nebo coworkingového prostoru COWO.

Proč právě Vám by měli lidé dát svůj hlas?

Brno-střed mělo v minulosti vždy tak trochu smůlu na starosty, tak by ji letos konečně mohlo prolomit. Radnice potřebuje změnu. A aby to byla změna k lepšímu, je dobré využít lidí se zkušenostmi. Měl jsem možnost čtyři roky pracovat v pozici náměstka primátora, prosadil jsem vyčištění Brněnské přehrady, program zateplení budov škol či zapojení občanů do rozhodnutí o podobě rekonstrukce Zelného trhu, poznal jsem fungování řady úspěšných evropských měst. Poslední 4 roky jsem v brněnském zastupitelstvu aktivně působil v opozičních lavicích. A musím říct, že i to byla důležitá zkušenost. 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI