"

Jízda a basket na vozíku v Lužánkách

01. 09. 2017 Sdílej na CentrumBrna.cz

Kdo se vydá příští úterý do Lužánek, bude si moci vyzkoušet jízdu na vozíku, podívat se na ukázku basketbalu na vozíku a zúčastnit se besedy „Prevence úrazu páteře a míchy“. Akce se bude konat od desíti do šestnácti hodin.

Lze úrazu míchy předejít?

Přednášku povede Kristýna Náhlíková, vedoucí fyzioterapeutka. „Většině úrazů míchy se dá předcházet. Snažíme se besedy pojmout zajímavě, nikoho nestrašíme, ale zároveň důrazně radíme se některým aktivitám vyhnout,“ říká Náhlíková.

V České republice utrpí úraz míchy každoročně okolo dvou set lidí, většina z nich končí doživotním ochrnutím. Přitom lidí, kteří mají opravdu jen velkou smůlu, je část. Všichni, co kdy blíže pronikli do problematiky spinálních úrazů, jednoznačně varují před skákáním do vody po hlavě. I když máte pocit, že skáčete do míst, která znáte, k poškození míchy může dojít jen samotným nárazem na hladinu.

Pro vás překážková dráha, pro lidi na vozíčku běžný den

Jak bylo zmíněno, součástí programu je možnost vyzkoušet si jízdu na vozíku. Účastníci akce se budou moct pokusit zdolat na něm překážkovou dráhu. Snáze si tak představí, čemu člověk na vozíku čelí dnes a denně.

Organizátoři navíc chystají novinku. „Vozíky k vyzkoušení nabízíme na akcích dlouhodobě, tentokrát se chystáme pomocí bandáží simulovat kvadruplegika, tedy situaci, kdy má člověk úrazem zasažené i ruce,“ uvádí k akci Martina Hrnčiříková, sociální pracovnice a event manager Fenixe.

„Většina lidí má stále zažitou představu, že lidé na vozíku nemohou jen chodit. Když se pak setkají s kvadruplegikem, bývají překvapení, neví, jak se chovat, jak člověku podat ruku. Snažíme se zvýšit povědomí o životě lidí na vozíku, aby k podobným rozčarováním docházelo méně,“ dodává Hrnčiříková.

Mimo hlavní program si budou moct účastníci popovídat s organizátory o tom, jaká je práce s hendikepovanými nebo se dozvědět více o právě se rozbíhajícím dobrovolnickém programu.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI