"

Fulldome Festival představí v Brně doslova hvězdné snímky

06. 06. 2017 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Přehlídka se uskuteční od 7. do 9. června 2017 v Hvězdárně a planetáriu na Kraví hoře. V průběhu těchto dnů bude promítnuto 41 filmů, které dohromady trvají 13 hodin a 56 minut. Festivalových snímků bude velké množství – zabírají neskutečných 8,3 terabytů dat.

Do Brna dorazí 108 dobrovolníků z celého světa, někteří dokonce až z Argentiny a Japonska. Odborná porota pochází z České republiky, Francie a Spojených států amerických. A pokud byste sečetly cesty všech účastníků festivalu, tak byste doletěli přibližně do poloviny vzdálenosti Země – Měsíc.

„Na našem festivalu se odehraje celá řada premiér. My sami předvedeme ve světové premiéře v anglické verzi představení Nebe v plamenech o historii i současnosti ohňostrojů. O tom, že máme důvěru těch největších světových producentů, svědčí premiéra pořadu Rychleji než světlo! Sen o mezihvězdných výpravách, které vzniklo v koprodukci společností Spitz Creative Media, Mirage3D a Thomas Lucas Productions. V Brně jej přitom uvidíme jako první na celém světě.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Soutěžící práce budou promítány ve dnech 7. až 9. června a do křesel v sále digitária zasednou především odborníci. Například ředitelé, producenti a provozovatelé světových planetárií z Argentiny, České republiky, Estonska, Francie, Německa, Spojeného království, Řecka, Holandska, Maďarska, Japonska, Ruska, Slovenska nebo Ukrajiny.

Závěrečný den festivalu budou uděleny tři ceny. První vybere ředitel Hvězdárny a planetária Brno, druhou diváci a třetí pak mezinárodní porota ve složení Petr Horálek – foto ambasador Evropské jižní observatoře, Marc Moutin z největšího francouzského science centra Cité de l’espace v Toulouse a Ryan Wyatt – ředitel Morrisonova planetária v San Francisku.

„Náš Fulldome Festival Brno má jediný cíl. Propojit producenty úžasných představení pro digitální planetária s jejich provozovateli. Nepotřebujeme organizovat přednášky nebo workshopy, není nezbytné, abychom posouvali hranice této technologie dopředu. To dělají lépe jiní na jiných akcích a festivalech. A my jim za to i na tomto místě děkujeme. U nás na Hvězdárně a planetáriu Brno prostě milujeme audiovizuální techniku digitálního planetária. Festival je oslavou všech šikovných tvůrců a všech provozovatelů planetárií, kteří ne vždy v lehkých podmínkách podporují vášeň lidí pro hvězdy… a vlastně celý vesmír.“ dodává Jiří Dušek.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI