"

Brněnská šestnáctka letos nabídne 42 krátkých snímků

27. 09. 2017 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Dramaturgové vybírali soutěžní filmy z více než 700 přihlášených snímků. O ceny se v říjnu nakonec utká 42 krátkých filmů.

Brněnská 16 přináší publiku krátké filmy bez přerušení již od roku 1960 a patří tak k nejstarším filmovým festivalům u nás. Dramaturgové letos zhlédli přes 700 přihlášených filmů a strávili tak před obrazovkami přes 150 hodin. Do soutěže vybrali 42 krátkých snímků v celkové stopáži 11 hodin.

Tyto filmy se na festivalu Brněnská 16 utkají o ceny, o nichž bude rozhodovat mezinárodní porota, studentská porota i diváci. Vítěz hlavní ceny obdrží mimo jiné finanční odměnu 800 eur. Nejdelší soutěžní film má 30 minut a nejkratší 3 minuty.

Nejvíce jsou v soutěži zastoupeny filmy ze Španělska, potom následuje Polsko, po třech snímcích má v soutěži Německo, Nizozemí a USA a velkým letošním překvapením je Kyrgyzstán, který se přihlásil s 10 filmy a rovnou 3 byly vybrány do soutěže.

„Jediným omezením pro přijetí filmu na Brněnskou 16 je délka snímku do 30 minut, vznik v posledních 3 letech a nekomerční charakter, jinak jsou festivalové snímky různých žánrů i technik a jejich autory jsou studenti, profesionálové i filmoví nadšenci, proto je taky soutěž tak divácky atraktivní,“ upřesňuje ředitel festivalu Milan Šimánek.

Letošní festivalové motto zní My jsme rodina. V doprovodném programu tak diváci uvidí například experimentální snímky rakouského filmaře Josefa Daberniga o rodině a natáčené s rodinnými příslušníky nebo oblíbený retro blok, tentokrát o podobách socialistické rodiny.

Nebude chybět sekce Česká 16 a retrospektiva amatérského filmaře, animátora a významné postavy brněnské kulturní scény Emila Kubiše.

Součástí festivalu je samozřejmě také workshop, tentokrát s portugalským filmařem Davidem Bonnevillem, výstava a diskuzní panel.

Výběr tématu komentuje umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková: „Zajímají nás aktuální a mnohovrstevnatá témata. Pojímáme je vážně, a zároveň se nám líbí i určitá nadsázka, jak je vidět na našich vizuálech. Téma rodiny je dnes velmi diskutované, současně se dá symbolicky vztáhnout i na kolektivní autorství filmů nebo na komunitní charakter festivalu Brněnská 16. Zajímavý je taky fenomén rodinného videa či profesionálních vazeb mezi rodinnými příslušníky, a to vše na festivalu představíme.“

Festival vyvrcholí v sobotu 14. 10. slavnostním zakončením, během kterého budou předány ceny vítězným filmům.

Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová. Akreditace je možné zakoupit online či na pokladně Kina Art v Distillery či v infocentru na Panenské ulici.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI