"

Jak se od hokeje dostanete k dračím lodím? Přes Fanklub HC Kometa Brno

27. 06. 2019 , aktualizace: 23. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Závody na dračích lodích? Bez nich by to nešlo…

O kom, že je řeč? O Monice, Janě, Patrikovi, Milošovi, Jardovi, Honzovi a dalších členech organizačního týmu společnosti TORRSEN SPORTS, který má na starosti vše kolem přípravy dračích lodí přímo na závodech. Celá tahle parta má také společnou další sportovní vášeň, a to hokejovou – všichni z týmu jsou také členy Fanklubu HC Kometa Brno.

Ahoj všem! Vypadáte jako skvěle sehraná parta? Kde jste se vlastně na závodech dračích lodí „vzali“?

Frantino: Původně jsme jako Fanklub HC Kometa Brno chtěli uspořádat svoje vlastní závody dračích lodí, kam jsme chtěli pozvat zástupce a fanoušky jednotlivých sportovních klubů z Brna. Zejména jsme chtěli uspořádat exhibiční jízdu mezi fanoušky Zbrojovky a fanoušky Komety.

Zjistili jsme ovšem, že již podobné závody pořádá Nadační fond Modrý hroch. Spojili jsme se tehdy s Monikou Chasákovou, řekli jí naši představu a vizi o závodech, dohodli jsme se, a tak jsem tady… u dračích lodí.

fanklub HC Kometa Brno

Jak jste se od hokeje dostali až k dračím lodím?

Frantino: Od počátku vzniku Fanklubu HC Kometa Brno pomáháme klubu s mimohokejovými aktivitami. V minulosti to byly Drakiáda, Dortiáda a podobné akce, na kterých jsme jako „pořadatelé“ a pomáháme s hladkým průběhem akce. V posledních letech pomáháme Kometě na EKO dni.

Sami jako Fanklub pořádáme i svoje akce s charitativním podtextem. Mezi největší námi pořádané akce zajisté patří Mezinárodní turnaj fanoušků. A vzhledem k tomu, že rádi pomáháme druhým, spojili jsme se s Modrým hrochem a začali s nimi spolupracovat při pořádání závodů dračích lodí a jiných akcích.

Fanklub HC Kometa Brno

Můžete našim čtenářům přiblížit, co všechno vaše práce kolem dračích lodí obnáší?

Odpovídá celý tým: Většinou začínáme brzo ráno. Přijedeme na určité místo, kde se konají závody a začneme s přípravou – chystání stanů pro organizační tým a rozhodčí, rozložení bannerů a reklamních křídel a samozřejmě kompletní chystání lodí – sundání z vleků do vody, přidělávání dračích hlav a ocasů, bubnů, sedaček, kormidel a pořadového čísla každé lodi. Během dne pak zajišťujeme plynulé nastupování a vystupování posádek, čistotu lodí a přidržování na startovacích blocích. Na konci dne pak vše zase poklidíme a posbíráme veškerý nepořádek, co po závodnících zůstane. 

Závodníkům na dračích lodích se říká Dragoni, Dračáci, Dračice apod. Jak se vám s nimi spolupracuje?

Odpovídá celý tým: Začátky byly, jako u všeho, těžké… nevěděli jsme pořádně kde, co a jak. Dnes už jsme někde jinde. V super kolektivu se pracuje dobře a dnes už je spousta věcí automatika, kterou víme, jak máme dělat. Posádky už nás také celkem znají, už ví, co po nich budeme chtít, a tak je vzájemná komunikace bez problému. Celkově musíme říct, že je radost pomáhat při závodech… a to i proto, že i samotné vedení závodu je super!

Fanklub HC Kometa Brno

Zažili jste vy – někdo osobně – jízdu na dračí lodi? Jaké to bylo?

Pamatujeme si to, jako by to bylo teď. Byl to právě exhibiční závod mezi fanoušky hokeje a fotbalu, kdy proti naší posádce se postavila posádka fanoušků Zbrojovky v čele s Petrem Švancarou. Byl to neskutečný zážitek, i když jsme prohráli. Jinak všichni, co pomáháme, jsme se účastnili závodu Modrý hroch.

Poprvé sedět v lodi je určitě pro každého zážitek! Na to nikdo z nás jen tak nezapomene… hláška z prvního závodu: „Kdo dobře pádluje, nahodí vodou toho za sebou!“, určitě utkvěla v hlavě každému z nás… a někteří to i tak použili, jako třeba naše Monika 😊)

Někteří z nás pak, díky spolupráci s Torrsen Sports, začali závodit na jiných akcích.

fanklub HC Kometa Brno

Vzpomenete si na to, co vás na závodech nejvíce pobavilo?

Odpovídá celý tým: Na každém závodě je určitě spousta věcí k pobavení. Každého určitě škodolibě pobaví ,,koupání" týmu při obrácení lodi. Určitě zajímavé bylo, když v krytém bazénu Za Lužánkami se při závodění potopila velmi pomalu a postupně loď – jako potápějící se ponorka. Nebo když jistý kormidelník zlomil kormidlo při závodu! To jsou okamžiky, na které se nezapomíná.

Fanklub HC Kometa Brno

A váš „nejhorší“ zážitek?

Odpovídá celý tým: Určitě je to špatné počasí, které nikdo neovlivní. Nejhorší jsou bouřky, kdy členové našeho týmu stojí na kovovém startovacím bloku s deštníkem, kolem lítají hromy/blesky. Ale nakonec má vše vždy šťastný konec.

Máte nějaký opravdu oblíbený závod – závod, kam se každý rok těšíte? A proč?

Odpovídá celý tým: Samozřejmě Modrý hroch, ale i ostatní závody, které díky skvělému kolektivu lidí stojí za to. Nejde jen o naši partu z Fan Klubu HC Kometa Brno, ale i o organizátory závodů dračích lodí z Torrsen Sports – Michala Osičku či Libora, moderátora Romana a samozřejmě i kormidelníky, kteří už s námi také více komunikují (asi hlavně díky občerstvení, co s sebou vždy máme, jako jsou buchty, slané štrúdly…) 😉 Vždy nás také těší, když i naše práce pomůže k dobré náladě samotných závodníků.

Fanklub HC Kometa Brno

Letos se koná 5. ročník závodu MODRÝ HROCH NA DRAČÍ LODI. Akce, která má, kromě sportovní náplně, také charitativní rozměr – část výtěžku jde vždy na děti po těžkých úrazech. Váš Fanklub HC Kometa Brno je jedním z pilířů této akce. Jakým způsobem se na akci jako Fanklub podílíte?

Frantino: Zajišťujeme pořadatelskou službu, pomáháme startujícím posádkám nasedat do lodí, vyléváme vodu z lodí po jednotlivých závodech, v posledních letech pomáháme i s občerstvením a na závěr pomáháme s úklidem. Snažíme se, aby byli všichni spokojení a rádi se na závody vraceli, což se podle nás i tak děje.

Děkuji všem za rozhovor... vlastně, ještě jedna otázka ;-)

... váš tip na letošní umístění HC KOMETA BRNO?

Frantino: My neradi tipujeme, samozřejmě umístění na nejvyšší příčce by bylo úplně skvělé, ale jak jsme již uvedli, netipujeme už z pověrčivosti a pokory. Budeme rádi, když si náš milovaný klub HC Kometa Brno zahraje play off a budeme rádi, když v nadcházející sezoně budeme chodit na hokej co nejdéle.

Odpovídali:
Frantino – předseda Fanklubu HC Kometa Brno
Celý tým 😉


Jinde na SrdceMoravy