"

I v roce 2018 jsou tradiční sokolské hodnoty stále aktuální

11. 05. 2018 Sdílej na CentrumBrna.cz

Představujeme účastníky festivalu Brno v pohybu 2018: Sokol Brno I

Jak může fyzicky zdatný jedinec prospět společnosti jako celku a proč je tak důležité vštípit principy fair play našim dětem? A jak je to dnes vlastně se sportem? Zjistíte v rozhovoru s Ing. Martinem Vlkem, starostou Sokola Brno I.

Martine, nazdar!

Nazdar, Romane!

Kolik aktivit SOKOL Brno I letos připravuje na Brno v pohybu 2018 - 5. ročník festivalu zdravého pohybu a sportu?

SOKOL opět pro návštěvníky festivalu připravuje bohaté pohybové a sportovní vyžití – nebude chybět všestrannost, oblíbená opičí dráha s prvky gymnastiky, šerm, stolní tenis, šplh nebo florbal. Děti si budou moci vyzkoušet plážový volejbal a další míčové sporty, sebeobranu či workout. Představí se také naši horolezci. Vše také doplníme o sportovní exhibice a vystoupení našich členů.

 

 

 

 

 

 

Jsi, mimo jiné, také reprezentační trenér sportovní gymnastiky mužů pro Českou republiku. Jaký je Tvůj názor na dnešní vrcholový sport? Ty sám jako bývalý vrcholový gymnasta jsi zažil mnohé odříkaní a těžkou dřinu sportovce, který se chce věnovat sportu na vrcholové úrovni. Doporučil bys dnešním rodičům, aby své děti vedli k vrcholovému sportu, nebo aby je vedli „pouze“ k příjemné formě pohybu?

Zde je jednoduchá odpověď: Děti, které mají chuť tuto dřinu podstoupit a přináší jim to radost, nechť jsou vedeny k vrcholovému sportu. Například ve sportovní gymnastice - i ti největší talenti pokud nemají chuť obětovat maximum, tak nemají šanci dosáhnout úspěchu. Respektive mají jen v případě nasazení drilu, což není dobře.

Pohybová všestrannost je však dnes důležitá pro děti i pro rodiče.

Osobně jsem přesvědčený, že bez zdravého
a pravidelného pohybu není spokojeného člověka.

Vaše organizace v roce 2017 otevřela v Brně zbrusu nové Dětské centrum. Jaké jsou ohlasy veřejnosti na tuto novinku a jak se vám daří motivovat rodiče, aby s dětmi do Dětského centra přišli?

Kapacita nového Dětského centra na Sokolu Brno I je z větší části již naplněna, i když byl projekt spuštěn teprve loni v říjnu. To ukazuje, že sokolství stále táhne a všestrannost v dnešní době nabývá opět na významu.

 

 

 

 

 

Osobně jsem rád, že se nám ve spolupráci s městem a krajem podařilo vytvořit prostory právě pro všestranné sportování dětí. 

Dnes v době internetu, tabletů a chytrých telefonů je stále důležitější, aby se lidé hýbali. Především děti stále více času tráví právě na technických vymoženostech a stále méně času tráví pohybem a v přírodě. Jakým způsobem chcete jít lidem - zvláště pak mladé generaci - v Sokole Brno I naproti?

Dnešní trend si v Sokolu uvědomujeme - sami máme děti, sami jsme více či méně online. Pro moderní obec sokolskou - opřenou o své tradiční hodnoty – je důležité, jakým způsobem a kde bude se širokou veřejností a zejména s dětmi komunikovat. Proto připravujeme vlastní internetový časopis, díky kterému budeme moci příjemnou formou a v sokolském online prostředí prezentovat novinky, zajímavosti, rozhovory s osobnostmi a užitečné informace ze světa Sokola Brno I.

Jak se bude nový časopis jmenovat?

To prozradíme již 19. 5.  a právě na letošním festivalu Brno v pohybu ;-)

Prozradíš nám alespoň jeho cíle?

Cílem nového sokolského online magazínu bude motivovat širokou veřejnost ke zdravému způsobu života a samozřejmě k pohybu. Pomocí moderního internetového časopisu chceme oslovit děti, mládež i dospělé a prezentovat jim tradiční sokolské hodnoty, kterými jsou zejména fyzická i psychická zdatnost, zdraví, sebevědomí, věrnost, odvaha a vlastenectví.

Závěrem: Martine, festival Brno v pohybu se již popáté koná u nás na stadionu Sokola Brno I na Kounicově ulici - co bys, jménem jeho spolupořadatele, vzkázal našim čtenářů?

Že srdečně zvu na festival také všechny čtenáře časopisu CentrumBrna.cz, a to heslem:

POJĎTE S NÁMI ROZHÝBAT BRNO! 😉

 

Martine, děkuji Ti za rozhovor.

 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI